Kokain je močna droga,  z velikim potencialom nastanka odvisnosti.

Telesna odvisnost, se kaže z nastankom odtegnitvenih simptomov kadar uporabniku droge primanjkuje, vendar ta pri kokainu ni tako očitna. Lahko pride do motenj spanja, utrujenosti, depresije in anksioznosti, vendar ti znaki niso vedno jasni, zato jih človek lahko pripiše drugim okoliščinam.

Pri kokainu je izjemno močna psihološka odvisnost, ki se kaže tako, da se nekateri ljudje zelo težko uprejo močni želji po »še«, ki nastane, ko učinki droge popustijo. Ta želja lahko vodi v ponavljajočo uporabo novih in novih doz, ki se lahko raztegne na daljše obdobje. Psihološka odvisnost nastane zato, ker kokain v možganih sproži zelo močne mehanizme nagrajevanja, kar je za marsikoga zelo zadovoljujoč občutek, ki ga hoče doživljati znova in znova.

Pomemben je tudi socialni vidik odvisnosti, kar pomeni, da človek močno povezuje uporabo kokaina z določenimi socialnimi situacijami (na primer na zabavah ali pred težkimi sestanki ali prezentacijami) in ljudmi.

Zakaj nekateri postanejo odvisni, drugi pa ne?
Nastanek odvisnosti je proces, na katerega vpliva mnogo dejavnikov. Ali bo posameznik postal odvisen od kokaina je odvisno od njegovega temperamenta, samopodobe, družinskih dejavnikov, genetike in drugih spremenljivk.